Tapasztalati tanulás

Makettfesztivál a leendő Magyar Építészeti Múzeum helyszínén

Tíz ország 260 makettje szerepel azon a kiállításon, melyet a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) rendezett közösen a Kortárs Építészeti Központtal (KÉK). A fesztivált hetedik alkalommal rendezik meg, a MÉM MDK idén először kapcsolódott be szervezőként a folyamatba. A tárlat október 27-ig tekinthető meg a Műhelytérben. A rendezők a leendő Magyar Építészeti Múzeum makettjét is elérhetővé tették a látogatók számára. 
A Learning by doing, azaz tapasztalati tanulás mottóval megrendezett esemény megnyitóján a kurátorok: Kovács Dániel művészettörténész (MÉM MDK), a kurátori csapat tagjai, Soós Tamás építész és Szij Barbara művészettörténész, a KÉK munkatársai köszöntötték az érdeklődő, nagy létszámú közönséget. A részt vevő idősebb és fiatalabb építészek, családok, laikusok köre bizonyítja, a kiállítás elérte azt a célját, hogy a tapasztalati tanulást minél szélesebb körben mutassa be. A makettek bemutatásának fő célja, hogy személyesen megtapasztalhassa mindenki, miért jó makettet készíteni, hogy mit lehet tanulni ebben a folyamatban, és hogy mit lehet tanítani általa.

A kiállítás kurátorai: Soós Tamás, Szij Barbara és Kovács Dániel 

A nemzetközi eseményen kiállítókat találhatunk Ausztriából, Csehországból, Horvátországból, Németországból, Portugáliából, Romániából, Svájcból, Szlovákiából, Szlovéniából. Erre a nemzetköziségre tekintettel ez a megnyitó is két nyelven zajlott, a köszöntők magyarul és angolul hangzottak el.
Elsőként a házigazda MÉM MDK igazgatója, Almássy Kornél köszöntötte a megjelenteket. „Nagyon örülünk a KÉK-nek, akik lehetővé tették ezt az együttműködést, azt gondolom, hogy egy rendkívül látványos kiállítást sikerült megvalósítani. Hasonló intézményt szeretnénk létrehozni majd a jövőben, az új otthonunkkal. Szeretnénk, hogy ennyi fiatal és nem fiatal érdeklődő, építész és nem építész jelen legyen, és élettel töltse meg" – hangsúlyozta.

Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója

Ritoók Pál, a MÉM MDK múzeumi osztályának vezetője úgy fogalmazott, a Műhelytérben időről időre tartanak szakmai kiállításokat, így örömmel vállalták a makettfesztivál megrendezését is. A Walter Rózsi-villa melletti épületben gyakran vendégeskedik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, valamint jelenleg is láthatók a BME Rajzi és Formaismereti Tanszék hallgatóinak munkái. Az intézmény szeretett volna olyan hellyé válni, amely a szakmán kívüliek és a szakmabeliek számára is vonzó. A tárlat ebbe a folyamatba illeszkedik, s a kihívások ellenére izgalmas, látványos kiállítást láthatnak a Műhelytérben – emelte ki Ritoók Pál.

Ritoók Pál, a MÉM MDK múzeumi osztályának vezetője

Szemerey Samu építész, városépítész, a KÉK szakmai vezetője angolul köszöntötte a kiállítókat és érdeklődőket, aki az éves program legjobbjai között említette a makettfesztiválokat. „A makett varázslatos, olyan valami, ami a szavakon túl, a rajzokon túl létezik. Sőt, ha az építés történetére gondolunk, egyetérthetünk abban, hogy a makettekkel kezdődik minden. Gyerekként legózunk, homokozunk, mindenből építünk, ami a kezünk ügyébe kerül. (…) Ez a legjobb eszköz arra, hogy megosszuk az építészettel kapcsolatos tapasztalatainkat. Még mindig nem helyettesíthető semmivel, a vázlatoknál és a térképeknél is jobb, a digitális dizájn világában is." Kiemelte: a makettek még mindig a legjobb eszközök arra, hogy egy-egy épületet igazán be lehessen mutatni, ennek ellenére a makettek készítése a magyar építészeti oktatásból is kezd eltűnni, részben anyagi okokból, részben új szokások megjelenésével. Arra hívta az építészeti irodákat, hogy ne hagyják ki a tervezésből a modellezésnek ezen formáját, mivel az az elkészült épületeken is látszik. A makettek olyan tanulási és tapasztalatátadási lehetőséget biztosítanak, amelyet másként nehezen lehet elérni: ahogyan ma is megnézhetünk egy száz éve készült épületmakettet, úgy jó lenne a most készülő épületeket is a szakma, a következő generációk tanítására használni.  

Szemerey Samu, a KÉK szakmai vezetője

Az intézményi köszöntők után dr. Sugár Viktória, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Építészmérnöki Intézetének igazgatója nyitotta meg a kiállítást. Beszédében úgy fogalmazott a fesztivál mottójával kapcsolatban, hogy az nemcsak egy egyszerű szlogen, hanem a tapasztalati tanulás filozófiája, mely nagyon jól leírja, hogy az építészet nemcsak elmélet, hanem gyakorlat, az alkotás, a gondolkodás és a cselekvés egysége. A makettek jelentőségének nőnie kellene az oktatásban, mert a hallgatóknak segítenek saját kreatív döntéseik megértésében. A kiállított hazai és nemzetközi munkák nemcsak az építészeti gondolkodás folyamatát, hanem annak komplexitását is bemutatják – mutatott rá az intézményvezető.

dr. Sugár Viktória, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Építészmérnöki Intézet igazgatója

Zoltán Neville, a Coldefy építész partnere és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója angolul nyitotta meg a tárlatot, aki az építészetet olyan tudománynak nevezte, amelyben az alkotó sosem a kész művön dolgozik, hanem olyan absztrakciókon, amelyek olykor tíz évig is eltartanak. Manapság nagyon sok olyan eszköz (például a virtuális valóság) rendelkezésünkre áll, ami a munkát megkönnyíti, ez különösen sokat segít a laikusoknak is. A makettezés mégis sokat jelent a megértésben, a folyamatokban, segít párbeszédbe kerülni az épületekről, új nézőpontokból, más módon láthatjuk a tervet általa. Zoltán Neville is arra biztatta az építészeket, hogy bár időigényes, továbbra is készítsenek ilyen modelleket.

Részlet a kiállításból

Az idei makettfesztivál különlegessége a kurátorok által felkért három külsős szakember, akik válogattak a makettek közül (jellemzően fotók alapján tudtak dolgozni), és szubjektív kommenteket írtak hozzá. Adrian Labaut Magyarországon élő kubai építész, Pei Yong Magyarországon élő malajziai építész és Weiszkopf András építész, a BME Lakóépülettervezési Tanszék oktatója vállalták ezt a feladatot.

A variálható domb, mely szabadon áttervezhető

A tárlat gazdag anyaga nem pusztán a megtekintésre ad lehetőséget. Az Ybl Miklós Kar felajánlásából érkezett kiállítási tárgy mindenkit játékra hív: a domborzatra elhelyezett kis lakóházakat át lehet helyezni, lehet nekik új pozíciót találni. A makettfesztiválhoz kapcsolódnak kurátori tárlatvezetések és a gyermekek számára kitalált múzeumpedagógiai foglalkozások.
A makettfesztivál október 27-ig, szerdától vasárnapig 10.00–18.00-ig ingyenesen megtekinthető a MÉM MDK Műhelytérben (Budapest VII., Bajza utca 10.).


A kiállítás megvalósításában közreműködött még:

Szabó Izabella grafikus
Letenyei Gábor projektkoordinátor
A Walter Rózsi-villa, Műhelytér munkatársai: Balogh Viktória, Nyertes Eszter, Somogyi-Rohonczy Zsófia
Pfeiffer Attila gondnok
Kovács Krisztina PR
Kiss D. Anna, Rácz Adrienn, Fekete Róbert, Polgár Tibor, Papp Enikő, Kristóf Éva, Nagy Kitti – adminisztráció és szállítás 

Wittmer-Besze Erika
Fotó: Walter Péter
4 de octubre de 2024  |  magyar építészeti múzeum és központ