„KESZTHELY BALATONI KÖZPONTJÁNAK FEJLESZTÉSE 2020" – eredményhirdetés
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata ősszel hirdette meg – már hagyománynak számító – nyílt, építészeti tematikájú pénzdíjas ötletpályázatát 40 év alatti építőművészek, építészmérnökök, építészek, belsőépítészek számára. A 2020-as pályázati kiírás „KESZTHELY BALATONI KÖZPONTJÁNAK FEJLESZTÉSE" címmel olyan javaslat készítését tűzte ki céljául, amely a város frekventált Balaton-parti területének tervezett megújítására irányul. Elsősorban tehát ötleteket, tanulmányterveket vártak, melyekkel a fiatal építészek megcsillanthatják szakmai tudásukat, megmozgathatják kreativitásukat.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a Műcsarnok és a Pesti Vigadó 2021. február 1-jéig bezárt!

Pályázatok
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája



Online járható be a II. Képzőművészeti Nemzeti Szalon
Az elmúlt hat évben a Magyar Művészeti Akadémia kezdeményezésére a Műcsarnokban komoly szakmai és közönségérdeklődés mellett, műfajonkénti elosztásban valósultak meg az egyes művészeti ágak friss teljesítményét bemutató Szalonok. 2020-ban újra Képzőművészeti Szalon következik, melyet a fennálló járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel egyelőre virtuálisan mutatunk be. Az eredetileg március 28-ára tervezett megnyitó helyett online jelentkezik az MMA intézménye: szombaton 11 órakor Szegő György DLA, a Műcsarnok művészeti igazgatója köszöntőjét és Szurcsik József kurátor, az MMA rendes tagja megnyitóbeszédét itt osztjuk meg Önökkel. A megnyitót követően a kiállítást virtuálisan lehet bejárni. A Szabadjáték / II. Képzőművészeti Nemzeti Szalon kiállításon mintegy 200 alkotó friss, az utóbbi öt évben készült munkáit – festményeket, szobrokat, grafikákat, videóműveket és installációs alkotásokat – láthatunk (igaz, csak otthonról) a Műcsarnok termeiben.

Elhunyt Turányi Gábor építész
Budapesten 72. életévében elhunyt Turányi Gábor Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a MOME professzora. Ahogy Götz Eszter írta róla: Turányi Gábor a párbeszéd építésze volt. Minden épülete, és azokban vagy az azok között, azok által létrehozott minden tér egy-egy találkozást dokumentál az építészet nyelvén. A visegrádi Erdei Iskola, a pilisi Erdészeti Központ, a Kopaszi-gát revitalizációja vagy a budai hegyvidékre tervezett családi házak mind-mind a táj és az ember belső kapcsolatáról beszélnek. Munkásságában kiemelt helyet kapott oktató tevékenysége: a mai egyetemi építészoktatás egyik legnagyobb hatású mestere volt. A Magyar Művészeti Akadémia Turányi Gábort saját halottjának tekinti.

Az Intermouse ügynökének felhívása: #maradjotthon!
A Magyar Művészeti Akadémia tagja, Ternovszky Béla és az általa teremtett legendás Grabowski is az otthonmaradásra buzdít Facebook-oldalán:
Mickey Mouse után 120-ban bolygónkat ismét a teljes pusztulás apokaliptikus réme fenyegeti. Miközben a koronavírus okozta járvány rohamosan terjed és szedi válogatás nélkül áldozatait, egyre több ismert és kevésbé ismert, jelentős és kevésbé jelentős macska és egér érzi úgy, hogy meg kell szólalnia. Ezért én is úgy gondoltam, hogy rajongóimhoz fordulok és nyomatékosan megkérem őket, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében csatlakozzanak a Maradj otthon! mozgalomhoz.
MARADJ OTTHON!
Ez a legkevesebb és egyben a legtöbb, amit megtehetsz mindannyiunk érdekében. Én már elkezdtem. Tudjátok, nekem ez nem esik nehezemre. Thoreau-t olvasok és nyers koszton élek. Ha attól tartotok, hogy a négy fal közt megöl az unalom, ajánlom nézzetek rajzfilmeket. MAGYAR rajzfilmeket!
A macskákat is megkérem, hogy a válság idejére tegyék félre zsigeri gyűlöletüket és csatlakozzanak mozgalmunkhoz. Így, ha összefogunk (behúzott karommal, legalább 2 méter távolságban), megúszhatjuk.
Az INTERMOUSE a helyén van és teszi a dolgát, helyettünk is!!!!!!
Dárday István filmrendező 80 éves
Dárday István Balázs Béla- és Kossuth-díjas filmrendező, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja március 25-én, tehát ma nyolcvanéves. Az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozata – alkotótársával, a szintén idén ünneplő Szalai Györgyivel együtt – filmvetítéssel és kerekasztal-beszélgetéssel köszöntötte volna a Pesti Vigadóban. A Dárday–Szalai alkotópáros hosszú évtizedeken át forgatott játék- és dokumentumfilmjeit a magyarországi társadalmi valóság iránti kivételes problémaérzékenység jellemzi. Dárday István "Hugó"-val a Balázs Béla Stúdióról, a dokumentum-játékfilmek lényegéről és filmjeik civil szereplőiről beszélgettünk. Lesti Árpád interjúja.