Ők tudják, mi a szerelem!

Tévéfilm készül Hubay Miklós színművéből

A Nemzeti Színházban régóta nagy sikerrel játsszák Hubay Miklós darabját, de az előadás most új mérföldkőhöz érkezett: tévéfilm készül belőle, melynek főszereplői Udvaros Dorottya és Blaskó Péter. Ebből az alkalomból Koronczay Lilla készített beszélgetést a főszereplőkkel a Nők Lapja számára, valamint a díszlettervező Tordai Hajnallal, és a rendezővel, Rátóti Zoltánnal. Az alábbiakban az interjúsorozatból akadémikusaink válaszait emeltük ki.
March 8, 2024

Jászai Marira és Blaha Lujzára emlékeztek a Fiumei úti sírkertben

A 170 évvel ezelőtt született két színésznőre, Jászai Marira és Blaha Lujzára emlékeztek február 24-én a Fiumei úti sírkertben Jászai Mari sírjánál a Nemzeti Örökség Intézete szervezésében. „Születésük éve, 1850, valamint haláluk esztendeje, 1926 is azonos, közös volt bennük, továbbá, hogy soha nem szállt a fejükbe a siker, mindig egyszerűek, erősek és egyenesek maradtak. A nemzeti színjátszás két emblematikus képviselője, legendája kultúránk, nyelvünk, művészetünk egységét is megjeleníti a mai művészek, illetve mindannyiunk számára" – mondta a Magyar Művészeti Akadémia nevében Kiss-B. Atilla elnökségi tag, a Budapesti Operettszínház főigazgatója. Miklósné Meyer Ágnes, a Nemzeti Örökség Intézete társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója arról beszélt, hogy Jászai Mari és Blaha Lujza hite, tudása, egyénisége máig hat, nevük fogalom. 2001 óta védett sírjuk kiemelt helyen található a Fiumei úti sírkertben.

February 25, 2020

„Egy ember addig él, amíg őrzi az emlékezet"

Szabó Magdára emlékezett az MMA

Abigél titkai címmel tartott emlékestet a Magyar Művészeti Akadémia 2020. február 5-én a Pesti Vigadóban a 103 éve született Szabó Magda (1917–2007) tiszteletére. A legendás írónő életművét a Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes művész Piros Ildikó tolmácsolta. Töredékek hangzottak el – egyebek mellett – az Ajtó, a Katalin utca és az Abigél című művekből. A nézőtéren helyet foglalt többek között Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója, és Huszti Péter, az MMA rendes tagja is.

February 7, 2020

Az ember mögé rejtett szerep

Búcsú Andorai Péter színművésztől
 
„Csak az ötlet miatt engem nem lehet elvarázsolni, engem az érdekel, hogy abban az emberben mi van. Van-e annyi, meg tud-e lepni, oda tud-e szögezni a székhez egy pillanatra. Esszenciálisan hordozza-e magában azokat a tulajdonságokat, hogy egy szerep tényleg elbújjon mögötte" – fogalmazott Andorai Péter Kossuth-díjas színművész, a nemzet színésze az MMA megrendelésére 2018-ban készült Várakozás című portréfilmben. Keserü Judit rendező és Sibalin György operatőr filmjében a színművész visszapillant pályafutása legemlékezetesebb alakításaira.

February 4, 2020

Színházi esték a Vigadóban

A Magyar Művészeti Akadémia még 2014-ben indította el Szó • Szín • Játék elnevezésű színpadi sorozatát a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán. Az előadások sora Ács Margit író, az MMA rendes tagjának kezdeményezésére indult el Nagy Zoltán Mihály író, az MMA rendes tagjának A sátán fattya című regényéből készült színpadi adaptáció ősbemutatójával. Azóta a programsorozat több bemutatót (dalestek, költői előadóestek, kamaradarabok) is megért, 2019-ben pedig Oberfrank Pál színművész, rendező, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának művészeti vezetésével megújult a koncepció: a sorozat időről időre elhozza a Pesti Vigadóba azokat az új és kuriózum darabokat, melyeket Budapesten sehol máshol nem láthat a közönség, hiszen a vidéken és a határainkon túl működő színházi társulatok előadásaival színesítjük a teátrumi estéket.

January 6, 2020

Levelek, naplók legendás színészektől

Együttműködve az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel, valamint a Magyar Katolikus Rádió Zrt.-vel Színészlegendák I. Levelek, naplók, feljegyzések 1800–1866 címmel hangoskönyvet adott ki a Magyar Művészeti Akadémia, pontosabban Színházművészeti Tagozata, melyen a XIX. századi színészek írásaiból az MMA akadémikusai olvasnak fel részleteket. Az albumot hallgatva megelevenedik a magyar színjátszás történetének hőskora, és megjelennek előttünk legendás hősei. A tagozat tervei szerint a következő években további két CD-anyagot állítanak össze az OSZMI munkatársainak segítségével, melyek a XX. század színészlegendáit is életre keltik.

December 2, 2019
First Last