« Πίσω

Dr. Vasy Géza író, irodalomtörténész és Dávid Gyula író, irodalomtörténész – Illyés Gyula-díj – a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi-díja

Dr. Vasy Géza író, irodalomtörténész és Dávid Gyula író, irodalomtörténész – Illyés Gyula-díj – a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi-díja

Az MMA Irodalmi Tagozata Illyés Gyula-díját idén dr. Vasy Géza író, irodalomtörténész és Dávid Gyula író, irodalomtörténész kapta. Dr. Vasy Gézának az elmúlt fél évszázad magyar költészetének és prózairodalmának rendkívüli pontossággal megrajzolt fejlődéstörténetéért, továbbá nélkülözhetetlen kritikusi, szerkesztői, egyetemi oktatói és irodalomszervezői munkája elismeréseként, míg Dávid Gyulának monumentális életműve, az egységes magyar irodalom területén végzett fáradhatatlan munkálkodása, példaadó, etikus életútja elismeréseként adományozza az elismerést.

Vasy Géza
József Attila- és Arany János-díjjal, továbbá Széchenyi professzori ösztöndíjjal, illetve a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett irodalomtörténész.
1942-ben született, politikai okok miatt csak 1964-től járhatott a pesti bölcsészkarra, ahol 1969-ben végzett magyar-könyvtár szakon. Az ELTE Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszékén tanított egészen nyugdíjazásáig. Ezen kívül a József Attila Kör egyik vezetőségi tagjaként, majd az Egyetemi Színpad igazgatójaként, utána az Írószakszervezet elnökségi tagjaként, végül az Írószövetség elnökségi tagjaként, majd 2007 és 2010 között elnökeként nélkülözhetetlen munkát végzett. Mind a népi írók eszmeiségéhez közel álló, illetve azt folytató új költőnemzedékek felfedezésében, illetve kritikai elismertetésében, mind pedig a nagy elődök, illetve idősebb kortársak, köztük nem utolsó sorban a mostani díjnak nevet adó Illyés Gyula életművének feltárásában és értelmezésében. Vezető szerepet játszott és játszik abban a kritikatörténeti munkában is, amely a posztmodern irodalomszemlélet utáni új utakat keresve bírálja a legutóbbi évtizedekben kialakult irodalomtörténeti kánont, illetve új, bővebb, a korábban politikai okokból mellőzött szerzőkre, illetve a határainkon kívül működő magyar szerzőkre is kiterjedő kánont javasolva igyekszik a magyar irodalomszemlélet egyoldalúságait eltüntetni.
(Szörényi László irodalomtörténész, az MMA levelező tagja)
 
Dávid Gyula
„Akármerre tekintünk az életművében, mindig ugyanazt látjuk: a szerkesztőt, aki több mint két évtizedig nem „egyszerűen" kéziratokat gondoz, hanem olykor, s nem is ritkán, a vérével írja meg vagy állítja össze a köteteket, mint a Romániai Magyar Irodalmi Lexikont, és aki a Kriterionnál nem egyszerűen alkalmazott, hanem egy máig emlegetett műhely tagja" – írja Dávid Gyuláról, a 90. életévét idén betöltött, kiváló erdélyi irodalomtörténészről Demény Péter kolozsvári költő abból az alkalomból, hogy idén májusban. a kolozsvári egyetem bölcsészkara a Professor Honoris Causa címet Dávid Gyulának adományozta.     
A jelentős életművet megalkotó irodalmár nevéhez számos hiánypótló kutatás, kiadvány, kötet fűzódik, ő a monográfusa Tolnai Lajosnak, 19. századi prózaírásunk háttérbe szorult, de kiemelkedő képviselőjének, nem egy tanulmányt írt Jókai Mór munkásságáról, Petőfi erdélyi emlékhelyeiről, Kós Károly jelentőségéről, az utóbbi évtizedekben pedig a kolozsvári Polis Kiadó igazgatójaként, sok más fontos könyv megjelentetése mellett elindította Bánffy Miklós- és Reményik Sándor életműsorozatát.
Dávid Gyulát az 1956-os magyar forradalom bukása utáni romániai koncepciós perek egyikében hét év börtönre ítélték. De a súlyos börtönévek sem tudták megtörni emberi tisztességét, sem az erdélyi kultúra és a magyar irodalom érdekében tevékenykedő, fáradságot nem ismerő intellektusát. Az 56-os magyar forradalom 60. évfordulójára kötetben is megjelentette az erdélyi megmozdulásokról, az ezeket követő perekről és az akkori események irodalmi vonatkozásairól írt tanulmányait.
Monumentális életműve, az egységes magyar irodalom területén végzett fáradhatatlan munkálkodása, példaadó, etikus életútja elismeréseként a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozata Dávid Gyulának ítélte oda a 2018. évi Illyés Gyula-díjat.                                                                                                             
(Mezey Katalin író, költő, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője)