PoszTerra – V4 Plakát Vándorkiállítás

Pályázatok
Pályázatok a covid–19 okozta gazdasági kiesések enyhítésére:• MMA-21-KF500
• MMA-21-MH750
Figyelem! A jelentős pályázói érdeklődés miatt a koronavírus-világjárvány kulturális, művészeti szférát érintő hatásának enyhítésére szolgáló, MMA-21-MH750 kódú pályázat beadása 2021-02-17-én 24:00-kor lezárásra kerül.
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája




Messze túl a láthatáron
Ez Szilágyi István író régen várt új könyvének a címe. Az MMA tagja, a nemzet művésze több kiváló művel megörvendeztetett már minket. A volumenében és szerkezetében a Hollóidőt idéző kétrészes regény méltó folytatása a korábbi nagy műveknek. E műve a 18. századba vezet vissza bennünket. A Tompay Wajtha Mátyás visszaemlékezéseire építő első rész a kuruc „zajdulás" végnapjait beszéli el. A rejtélyektől és személyes tragédiáktól sem ment szakaszt Tompay harminc évvel későbbi alakja köti át, amint – immár főbíróként – babonás, hiedelmes, boszorkányos perekben hozott ítéleteire tekint vissza. A könyv izgalmas, olvasmányos, cselekményes, és tele elgondolkodtató, filozófiai gondolatokkal. A kort bámulatos érzékkel megidéző Szilágyi képes egyetemes szinten megfogalmazni az önmagával számot vető ember tragikumát.

Elhunyt Szabó Miklós karnagy
Szabó Miklós a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, Liszt-, Kossuth- és Bartók–Pásztory-díjas karnagy, a Győri Leánykar alapítója és kórusvezetője életének 90. évében hunyt el június 11-én. 1982-től nyugdíjazásáig volt a Zeneakadémia szolfézs-, zeneelmélet- és paleográfiatanára. Vendégtanárként tanított, mesterkurzusokat adott számos európai országban, Amerikában, Japánban, Izraelben. Szabó Miklós a Magyar Művészeti Akadémia 2015. évi Zeneművészeti díjazottja, az MMA nem akadémikus köztestületi tagja volt.

MMA-portréfilmek 2020 második félévében
A Magyar Művészeti Akadémia évek óta futó portrésorozatában a nézők hetente olyan akadémikus és más művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyerhetnek bepillantást, akik jelentősen befolyásolták, alakították a magyar művészeti életet. Az MMA megbízásából készülő 52 perces portréfilmek a köztelevízió M5, valamint Duna World csatornáin láthatók. Ebben a cikkben a júliustól decemberig terjedő bemutatókról adunk tájékoztatást, de az itt ismertetett bemutatókon és ismétléseiken túl a Duna World tv-csatorna „járványügyi" műsorstruktúrájában is rendszeresen műsorra tűz naponta egy-egy, már a korábbi években vetített MMA-portrét. 2020 második fele az idén 65 éves Juhász Zoltán népzenész portréjával indul, szintén kerek születésnapjához közel eső időpontban kerül adásba Tóth György fotóművész (75), Szörényi László irodalomtörténész (75), Szalai Györgyi dokumentumfilmes (80), Ablonczy László kritikus (75) és Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész (80) portréja, az „in memoriam" filmek közül Gion Nándor (1941–2002) és Bertha Bulcsu (1935–1997) írókra, valamint Nagy László költőre emlékezünk.

A kinematográfus
Bódy Gábor filmművészeti írásai
A huszadik századi filmművészet meghatározó alakja és korunk mindmáig ható gondolkodója volt Bódy Gábor, akinek 2006-ban jelentek meg írásai kötetben – elméleti tanulmányok, tűpontos filmelemzések, filmötletek, szinopszisok, nyomtatásban először napvilágot látott forgatókönyvek – Egybegyűjtött filmművészeti írások 1. címmel (Akadémiai Kiadó). 14 évet kellett várni a következőre. A három kötetre tervezett vállalkozás első részében a film „filozófusát", a filmről gondolkodó alkotót mutatták be – egyebek mellett – filmterveivel, valamint az Amerikai anzix forgatókönyv-változataival együtt. A most megjelent könyvben két filmjéről, a Psychéről és a Kutya éji daláról tudhatunk meg mindent. Az MMA Kiadónál megjelent műben, Gelencsér Gábor szerkesztésében végigkövethetjük a filmek születését, a koncepciótól a megvalósulásig.