Főépítész-toborzó
Az iskolai év kezdetén mintegy 620 diák és félszáz pedagógus vehette birtokba a több mint hárommilliárd forintból megújult Ceglédi Kossuth Lajos Gimnáziumot. A felújítás terveit a Triskell Építész Iroda készítette, amelynek vezető tervezőjével, az Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas Horváth Zoltánnal, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjával az alföldi szecesszióról, a helyben boldogulás lehetőségeiről és a közösség szolgálatáról is beszélgettünk.
Közérdekű adatok
Pályázatok
MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐK LISTÁJA – 2024.
AZ MMA-24-P1 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
MŰVÉSZETI PROGRAM PÁLYÁZATI KIÍRÁSA 2024-P2
Beadási határidő: 2024. július 3.
A Pesti Vigadó kiállításai
minden nap 10:00 és 19:00
között tekinthetőek meg.
2024. július 22. és augusztus 11.
között az intézmény zárva tart!
Információk, időpontok és jegyárak ––> Pesti Vigadó
Hírlevél
MMA-portréfilmek 2024 első felében
A Magyar Művészeti Akadémia egy évtizede futó portrésorozatában a nézők hetente olyan akadémikus és más művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyerhetnek bepillantást, akik jelentősen befolyásolták, alakították a magyar művészeti életet. Az MMA megbízásából készülő 52 perces portréfilmek a köztelevízió M5, valamint Duna World csatornáin láthatók rendszeresen, több, már korábban itt bemutatott portréfilmet pedig a kisebb, helyi televíziók is műsorukra tűznek vagy határon túli tv-csatornák is bemutatnak.
Ikonok
Stefanovits Péter kiállítása Kecskeméten
Ikonok címmel nyílt meg február 9-én Stefanovits Péter Munkácsy-díjas képzőművész, az MMA rendes tagjának kiállítása a kecskeméti Hírös Agóra Kulturális Központban. A Képzőművészeti Tagozatot vezető művész életművének korábbi korszakaiból származó és a legfrissebb darabjai között a klasszikus festett táblaképektől az elektrográfia, a szitanyomat, a litográfia, a clorox- és cinkmaratás eljárásain keresztül a legkülönfélébb vegyes technikával készült képekig, számos, különleges művészi megoldás tekinthető meg a tárlaton.
A Hősök terén Vásáry Tamással
Emlékek a kilencvenen túl
A Nap Kiadó február 8-án a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében bemutatta A kilencvenen túl… Hommage à Vásáry Tamás című könyvet. Az eseményen barátok, tisztelők, muzsikustársak köszöntötték a nemzet művészét, és felelevenítették közös történeteiket. Az est háziasszonya Sebestyén Ilona volt.
Átlényegülés
Perényi Miklóssal gyerekkori Bartók-tapasztalatáról, belső és külső hallásról, valamint a komponista küzdelmeiről is beszélgettünk
A Nemzet Művésze címmel kitüntetett kétszeres Kossuth- és Prima Primissima-díjas Perényi Miklós az Anima Musicae Kamarazenekarral Haydn D-dúr csellóversenyét játssza február 8-án a Zeneakadémián. Az aktív zenélés és a zeneszerzés egyensúlyban van az életében, előadóművészetében a személyesség a tisztelettel párosul.
Elhunyt Katona Szabó Erzsébet textilművész
Életének 72. évében elhunyt Katona Szabó Erzsébet, Ferenczy Noémi-díjas textilművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Katona Szabó Erzsébetet a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.
„Műveimben… az elemek, a témák állandóan vissza-visszatérnek új alakban, újabb és újabb utak nyílnak. Mindig fontosnak éreztem viszont az érzelmekre hatni tudó üzenetet, legyen az falikárpit, öltözékbemutató, vagy éppen bőrkollázs-kompozíció." (Katona Szabó Erzsébet)
Az építészet poézise és a versek építőkövei
Kiss Annát és Ferencz Istvánt köszöntötték születésnapjuk alkalmából
Az építészet poézise és a versek építőkövei címmel megrendezett esten Ferencz István építészt nyolcvanadik, Kiss Anna költőt nyolcvanötödik születésnapja alkalmából köszöntötték január 31-én a Makovecz Imre utcai akadémiai szalonban. A Magyar Művészeti Akadémia két rendes tagja (mind a ketten a nemzet művészei) tiszteletére rendezett ünnepségen számos akadémikus mellett részt vett Turi Attila elnök, Richly Gábor főtitkár és Kucsera Tamás Gergely, a köztestület első főtitkára is.
Huszti Péter emlékei Ádám Ottóról és a Madách Színházról
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet adott otthont annak a beszélgetésnek, amelyet Gajdó Tamás Huszti Péter címmel megjelent új kötete, illetve az Ádám Ottó (1928-2010) és Színháza című időszaki kiállítása kapcsán tartottak január 18-án. A beszélgetést rendkívüli érdeklődés kísérte: a rendezvény helyszínéül szolgáló terem és még a folyosó is zsúfolásig megtelt.
Remekműveket kell választani – Interjú Ránki Dezső zongoraművésszel
„A külsőségek és hazugságok világában élünk, amit látunk, sokszor kiáltó ellentétben áll azzal, amit hallunk"
„A sztárkultusz a hangoztatott álszent szlogennel ellentétben nem a klasszikus zene népszerűsítését szolgálja, hanem pontosan az ellenkező eredményt éri el hosszabb távon, és legfeljebb az illető előadó átmeneti, kétes értékű ismertségét segíti elő" – mondta a zene-kar.hu-nak Ránki Dezső, aki arról is beszélt, hálás a sorsnak, hogy nem mostanában kezdi a pályát, mert alkalmatlan a manapság elengedhetetlen nyomulásra, önmenedzselésre. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas zongoraművész a Magyar Művészeti Akadémián tartott székfoglalójában a zenészvilág egyöntetű elismerése mellett fogalmazta meg az előadóművészet örökérvényű igazságait.
Megszelídített emlékek szófoszlányai
Bemutatták Iancu Laura Olvasmány az éjszaka cselekedeteiből című könyvét
„Ha azt mondom: beszéli az árnyék és a fény nyelvét, a madarakét, értekezik a széllel, és tudja miféle csönd nő a kihalt csönd helyére – nem azt mondom róla, amiért mindenki csodálja. Nem hányódik, mint lapi a vízen, az biztos. Pedig még is megpróbálta. De még nem törte ketté. Éppenséggel találgathatnék, mitől látom olyannak, mint álruhába bújt királyt, de nincs nekem időm ilyesmire. Édesanya még a helyét is lesöpörte, ahová ült. A tisztaság illet hozzá." Ennek az idézetnek az égisze alatt mutatták be Iancu Laura Olvasmány az éjszaka cselekedeteiből című könyvét január 25-én, Székesfehérváron a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. A költő beszélgetőtársa Bakonyi István irodalomtörténész volt.
Sosemvolt Budapest - meghosszabbítva
Nagy érdeklődés övezi a Budapest 150. születésnapja alkalmából létrejött tárlatot
A nemzet fővárosának, Budapestnek az egyesítésére 1873-ben került sor a Pesti Vigadóban, aminek 2023-ban már a 150. évfordulóját ünnepelhette az ország. A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ az ünnepi alkalomra a város meg nem született alkotásait bemutató tárlatot álmodott meg a városegyesítés egykori helyszínére, a Pesti Vigadó falai közé.
Lukács Sándor átvette a makói Páger-gyűrűt
A díjátadót a Makovecz Imre által tervezett Hagymaházban tartották
Lukács Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja kapta idén a Páger-díjat. Az elismerést jelképező gyűrűt Farkas Éva Erzsébet polgármester január 27-én adta át ünnepélyes keretek között.
Tudom, mit jelent határon túlinak lenni
Petrás Mária kiállítása és koncertje Szabadkán
Petrás Mária Prima Primissima-díjas csángó népdalénekes és keramikusművész kiállításával és koncertjével ünnepelte a magyar kultúra napját Szabadka magyar közössége. A kiállított szakrális alkotásokat és a Napkelettől napnyugatig címmel, tradicionális csángó dalokból összeállított népzenei műsort hatalmas érdeklődés kísérte. A határon túli művészeti eseményt szegedi munkacsoportján keresztül a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) támogatta.