Közgyűlést tartott a Magyar Művészeti Akadémia
A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában tartotta őszi közgyűlését az MMA 2024. október 15-én. Az esemény elején a tagok megemlékeztek a közelmúltban elhunyt Novák Ferenc Tata koreográfus-etnográfusról és Király Levente színművészről, az MMA rendes tagjairól.
Közérdekű adatok
Pályázatok
AZ MMA-24-P2 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐK LISTÁJA – 2024.
AZ MMA-24-P1 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
A Pesti Vigadó kiállításai
minden nap 10:00 és 19:00
között tekinthetőek meg.
2024. július 22. és augusztus 11.
között az intézmény zárva tart!
Információk, időpontok és jegyárak ––> Pesti Vigadó
Hírlevél
Állami kitüntetések a nemzeti ünnepen
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója – március 15-e – alkalmából az Országházban, illetve a Pesti Vigadóban átadták a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseit, továbbá a Magyar Arany Érdemkereszt, érdemes művész, kiváló művész, valamint Babérkoszorú kitüntetéseket. Akadémikusaink közül is többen részesültek valamelyik elismerésben.
Ünnepi események
Az MMA március 15-i programjai
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeihez kapcsolódóan idén is számtalan megemlékezésre, huszárbemutatóra várják országszerte az érdeklődőket. Az alábbiakban az MMA akadémikusai részvételével zajló, vagy az MMA-hoz kapcsolódó programokat adjuk közre.
Tíz éve nyitott meg a Pesti Vigadó
A Magyar Művészeti Akadémia 2014. március 14-én tartotta székházának megnyitóját.
A főváros szívében található Pesti Vigadó és elődje, a Redoute, minden korszakban a társasági élet központi helyszíneként működött. Sorsán keresztül megelevenednek a magyar történelem elmúlt évszázadainak fordulatai is, hiszen azon kevés emlékünk egyike, amelyhez szorosan kötődik az 1848-ban megalakult első népképviseleti országgyűlés, a tavaszi hadjárat, a koronázási bankett vagy éppen a II. világháború borzalmai. De akár a nemzet, úgy a Pesti Vigadó is mindig talpra állt és szolgálta újabb és újabb társasági eseményekkel az adott korszak közösségeit.
Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről
Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál Békéscsabán
Vidák István Közösségvezetői díjat, Fodorné László Mária tanítványa I. díjat kapott
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület a Hagyományok Házával és a Népművészeti Egyesületek Szövetségével 2024. március 8-10 között rendezte meg Békéscsabán, a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivált. Két témakörben pályázhattak az alkotók, részben szakrális és szertartásokhoz kapcsolódó textilekkel, részben a Színhangulatok című témakörben, amelynél főleg a ma is használható textileket várták.
Elhunyt Szilágyi István író
Életének 86. életévében 2024. március 13-án elhunyt Szilágyi István Kossuth-díjas író, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja. Szépírói motivációi között talán az első helyen szerepelt, hogy Kölcsey, Ady, Arany magyar nyelvén, a Szilágyságból, a Partiumból „hozott, örökölt, uralt" nyelven szólaljon meg. A nemzeti azonosságtudatban századokon át kiemelkedő szerepet betöltő magyar irodalom erejét akár első nagy sikerű könyve, a Kő hull apadó kútba, akár a későbbiek (Agancsbozót, Hollóidő, Bolygó tüzek) igazolják.
Szilágyi István az MMA saját halottjának tekinti.
Megnyílt Pécsett az Országos Kerámiaművészeti Triennálé
Maróti Viktória kapta a háromévenként rendezett esemény első díját
Március 9-én, szombaton Maróti Viktória kerámiatervező művész vehette át a pécsi Zsolnay Negyedben aznap megnyílt Országos Kerámiaművészeti Triennálé első díját dr. Richly Gábortól, az MMA főtitkárától, aki köszöntőt is mondott az eseményt támogató köztestület képviseletében.
Elhunyt Kévés György építész
Életének 89. évében, 2024. március 9-én elhunyt Kévés György Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, az MMA rendes tagja, a nemzet művésze. Kévés György olyan, maradandó életművet létrehozó építőművész volt, aki közéleti, művészetszervező tevékenységével is örökérvényűt teremtett. Kévés Györgyöt a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.
Búcsúztatását 2024. április 12-én 15.00 órakor tartják a Pasaréti Páduai Szent Antal Plébániatemplomban (1026 Budapest Pasaréti út 137.).
A kékfestő
Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat
A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
Március 17-én látható utoljára a Walter Rózsi-villa nyitókiállítása
Két héten keresztül finisszázs-programokkal várják az érdeklődőket
A Walter Rózsi-villa Színtér és Lakótér: Modern lakóházak Magyarországon 1928–1945 című nyitókiállítása 2024. március 17-én, csaknem két év után bezár. A villa májusban nyit újra a Kaesz Gyula és Lukáts Kató belsőépítész-grafikus házaspár otthonait bemutató tárlattal.
Vári Fábián László nagy sikerű estje Szegeden és Magyarkanizsán
Kultúránk a túlélés záloga
A magyar sors határai címmel tartott zenés irodalmi estet Szegeden február 22-én, majd másnap Magyarkanizsán a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális munkacsoportja, amelynek meghívott vendége Vári Fábián László, Kossuth-díjas író, költő volt, a kárpátaljai és az egyetemes magyar irodalom egyik legjelesebb kortárs alkotója.
Elhunyt Vadász György építőművész
Életének 92. évében, 2024. március 3-án elhunyt Vadász György Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építőművész, az MMA rendes tagja, a nemzet művésze. Sokoldalú, integráló, egyensúlyt teremtő munkássága értékteremtő kapocs a magyar építészet időfonalán. A helyhez és a helyzethez igazított, teremtő alázattal áthatott vidám alkotókedvében sokrétű életművet alkotott. Munkássága több száz épülettel, land-art kompozícióval gazdagítja hazánkat, amelyek az integráló művészet és kiteljesedő alkotókedv fényes példái. Vadász Györgyöt a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.