A makoveczi tervek ösztönző ereje megkerülhetetlen

Teljessé vált a Makovecz Imre által megálmodott Hagymatikum Gyógyfürdő

Március 24-én átadták a makói Hagymatikum új épületszárnyát. Az ünnepségen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke, Farkas Éva Erzsébet Makó város polgármestere, valamint Makovecz Pál, a Makovecz Imre Alapítvány kuratóriumi elnöke. Az épületet dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök áldotta meg és szentelte fel.
24. März 2024

Felavatták a Boldogasszony-kápolnát

Elkészült a Makovecz Imre építész, az MMA alapító örökös elnöke, örökös tiszteleti elnöke által tervezett Boldogasszony-kápolna Zalaegerszegen, a Gébárti-tó partján, melynek építését a magyar kormány és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásából, valamint cégek, magánszemélyek felajánlásaiból valósították meg. A kápolna avatóünnepségét, amin beszédet mondott Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke is, a városi közönség érdeklődése mellett megyei és városi vezetők részvételével tartották meg. A kápolna megépítésének ötlete civil kezdeményezésre 2009-ben vetődött fel először, alapkövét pedig tavaly tették le.

21. August 2019

Az építész álma

Ybl Miklós-díj, Europa Nostra díj, Pro Architectura nívódíj – csak néhány elismerés, amelyet Szenes István az elmúlt évtizedek során a pályáján kapott. A Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának vezetőjét nemrégiben újabb fontos munkára kérték fel: ő vezeti az Eiffel Műhelyház belső tervezését. Nemrégiben a főépítészt, Marosi Miklóst, az MMA alelnökét kérdeztük a nagy ívű munkával kapcsolatban, most Szenes István válaszolt a kérdéseinkre.

10. Juli 2019

Hagyomány és progresszió

Beszélgetés Potzner Ferenc építésszel

A II. Nemzeti Építészeti Szalon nem csupán az elmúlt öt év magyar építészeti eredményeit tekinti át egy tágabb keresztmetszetű válogatás keretében, de egy olyan magyar építészre is felhívja a figyelmet, akinek tevékenysége már évtizedekkel korábban egyfajta szinopszisát igyekezett megteremteni a hagyománynak és az innovációnak, kelet és nyugat építészeti elgondolásainak. Építőművészete a mának is szól, de miképpen lehet kortársunk több nemzedékkel korábbról? A Műcsarnok kiállítótereinek egyikében: Medgyaszay István építészetével ismerkedhet a tárlatlátogató – a kiállítási anyag kurátora, Potzner Ferenc építész rendezése nyomán, és most éppen tolmácsolásában is.

4. Juli 2019

Építészeti Szalon – másodízben

Beszélgetés Szegő Györggyel, a Műcsarnok művészeti igazgatójával, a Tér///Erő kiállítás főkurátorával
 
Hogy merre tart és milyen eredményeket tudhat magáénak az elmúlt öt évben a magyar építészet, erre nyújt rátekintést az immár második alkalommal megrendezett Építészeti Nemzeti Szalon. Kissé más, mint a korábbi, az első. Most inkább áttekintő, mint vissza; jelen idejű, noha egyes szegmenseinek középpontjában a múlt építészete jelenik meg mint élhető, alkalmazható forrás a jelennek, jövőnek. Hogy korunkhoz mégis inkább közel állónak érezhetjük e most kiállított anyagot, annak oka talán éppen abban rejlik, hogy olyan építészettel szembesülünk, amely hangsúlyosan: most történik. A képeken és maketteken, videofelvételeken megjelenített épületek az elmúlt öt évben álltak fel, vagy közülük jó néhány éppen a megvalósulás küszöbén áll.

2. Juli 2019

Folytonosság

Sulyok Miklós művészettörténész a Miskolci Építész Műhelyről

Az Építészeti Nemzeti Szalon immár másodízben jelenik meg a Műcsarnok falai között. A jelenlegi tárlat Tér///Erő címmel fotók és makettek, tervrajzok kíséretében az elmúlt öt év legkimagaslóbb magyarországi, már megvalósult vagy éppen folyamatban lévő építészeti munkáit veszi sorra, de alkalma nyílik az emlékezésnek, s az új építészeti törekvések számba vételének is. A kiállítási anyag egyik egységének kurátorával, Sulyok Miklós művészettörténésszel, közelebbről építésztörténésszel, az MMA levelező tagjával a Miskolci Építész Műhely létrejöttéről, jelentőségéről, s tagjainak napjainkba nyúló életművéréről beszélgettünk.

24. Juni 2019
Erste Letzte