Négykezes zongoraest a száz éve született Erdélyi Zsuzsanna emlékére
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a Műcsarnok és a Pesti Vigadó 2021. február 1-jéig bezárt!

Pályázatok
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája„KESZTHELY BALATONI KÖZPONTJÁNAK FEJLESZTÉSE 2020"




Különleges felvételek: nem csak ünnepekre
Az Orfeo Alapítvány és az MMA Kiadó közös vállalkozása az Esterházy Music Collection lemezsorozat
Vashegyi György együtteseivel (az idén fennállásának 30. évfordulóját ünneplő Orfeo Zenekar, valamint a Purcel Kórus) új sorozatot indított Esterházy Music Collection néven, amely a magyar zenei örökség elfeledett kincseiből válogat az Accent kiadó gondozásában. A sorozat tavaly két felvétellel nyitott: az első Haydn 6., 7. és 8. szimfóniáit tartalmazza, a másik lemez a Haydn-kortárs és szintén Kismartonban és Fertőd-Esterházán dolgozó Werner 1739-ben szerzett A jó pásztor oratóriumát mutatja meg – a sorozat az Esterházy hagyaték hatalmas zenei anyagát dolgozza fel.

Hegyet hágék, lőtőt lépék…
Száz éve született Erdélyi Zsuzsanna
1921. január 10-én született Erdélyi Zsuzsanna, az elmúlt fél évszázad magyar tudományos és művelődési életének megkerülhetetlen alakja, aki az elmúlt évtizedekben az archaikus népi imádságok műfaji leírásával, művelődéstörténeti, irodalmi, folklorisztikai elemzésével és közzétételével szerzett szakmai tekintélyt magának és a magyar tudománynak idehaza és határainkon túl is. Olyan ember és tudós, aki alázattal folytatta a nagy elődök, Bálint Sándor és Domokos Pál Péter munkáját: a magyar vallási kultúra feltárását. Archaikus imádsággyűjteménye, a Hegyet hágék, lőtőt lépék (1976) nélkül ma már nehezen tudnánk elképzelni nemcsak a magyar néprajz, hanem a magyar művelődés történetét is. És ami legalább ennyire fontos: szakma iránti alázatból, emberségből, hűségből, segítőkészségből mindhárman példaképek lehetnek.

LXXX – Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész kiállítása
Csíkszentmihályi Róbert, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet művésze 2020-ban töltötte be nyolcvanadik életévét. A sokoldalú, a szobrászat minden területén otthonosan mozgó, gazdag munkásságot teremtő szobrász, akinek történelmi emlékművei, emlékszobrai, díszítő jellegű alkotásai, díszkútjai a hazai és külföldi városok közterein, középületeiben lelhetők fel, számos domborműves emléktáblát, valamint síremléket is készített az elmúlt öt évtizedben. E rendkívül gazdag akadémikusi-művészi életmű előtt tiszteleg a Pesti Vigadóban 2021. április 20-áig a Képzőművészeti Tagozat szervezésében megrendezett tárlat. A kiállítás online megnyitója megtekinthető cikkünkben...

Végkiárusítás – András Ferenc filmrendező
Barabás Klára filmtörténész, filmkritikus életművet összefoglaló gyűjteménye a Kossuth-díjas filmrendezőről, András Ferencről, az MMA Kiadó újabb vállalkozása. A nemrég megjelent könyv az MMA rendes tagjának életútját követi nyomon, és szakmájához, a filmkészítéshez, filmművészethez kapcsolódó szemléletvilágát tárja fel. A szerző tanulmánnyal, interjúval, a rendező fontosabb munkáinak szinopszisaival nyújt átfogó képet az 1968 után indult filmrendező nemzedék kiváló alakjáról. A Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A nagy generáció, a Vadon, vagy a Végkiárusítás filmek megalkotójáról Barabás Klára egy gondos elméleti és művészettörténeti áttekintést ad, olyan mellékletekkel fűszerezve művét, amely a meg nem valósult filmek hátteréről is beszámol.