Vári Fábián László Fotók: Varga Márta, Pannon RTV

Vári Fábián László nagy sikerű estje Szegeden és Magyarkanizsán

Kultúránk a túlélés záloga

A magyar sors határai címmel tartott zenés irodalmi estet Szegeden február 22-én, majd másnap Magyarkanizsán a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális munkacsoportja, amelynek meghívott vendége Vári Fábián László, Kossuth-díjas író, költő volt, a kárpátaljai és az egyetemes magyar irodalom egyik legjelesebb kortárs alkotója.
4. marts 2024

A vakok és gyengénlátók taníttatását segíti díjával Ferenczes István

A székelyudvarhelyi vakiskola létrehozására ajánlotta fel a Prima díjjal járó pénzjutalmat Ferenczes István költő, az MMA rendes tagja. A Csíkszeredában élő költő, író és publicista tavaly év végén nyerte el a díjat, és az ezzel járó 5 millió forintot teljes egészében felajánlotta az erdélyi magyar vakiskola létrehozására. A nagy értékű felajánlásról közösségi oldalán számolt be az iskola létrehozásán munkálkodó Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (EMLE).

9. februar 2022

Elindult a Tamási Áron-emlékév

Tamási Áron (1897–1966) Kossuth-díjas erdélyi magyar író születésének 125. évfordulójára emlékévet hirdetett a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága. Az emlékév fővédnöke dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, lebonyolítója a Magyarság Háza. A projekt vezetője A. Szabó Magda, a Magyarság Háza munkatársa, aki „civilben" a megemlékezést kezdeményező Tamási Áron Közalapítvány elnöke. A Tamási-emlékév – melynek programjaiba a Magyar Művészeti Akadémia is bekapcsolódik – hivatalosan a magyar kultúra napján vette kezdetét, nyitó eseményét Marosvásárhelyen tartották.

24. januar 2022

„A legnagyobb dolog: világot teremteni"

Könyv Tamási Áronról

A Magyar Művészeti Akadémia első gyűjteménye jelent meg a Kossuth-díjas erdélyi magyar íróról, Tamási Áronról (1897–1966). A klasszikus történeti felépítést követő kötet az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, illetve számos színház közreműködésével rendelkezésre bocsájtott, soha nem látott képanyaggal teszi színesebbé, érzékletesebbé a székely író életművét. Az életrajzi kordokumentum Tamási Áront most művein, szépirodalmi alkotásain, színpadi figuráin, a 20. század krónikáján keresztül szólaltatja meg. Az MMA Kiadó gondozásában, a Petőfi Irodalmi Múzeum, valamint a Tamási Áron Közalapítvány együttműködő partnerségével megjelent album az eddigi recepciót az író kézirataival, jegyzeteivel, naplójával és színjátékaihoz írt kommentárjaival bővíti.

4. januar 2022

Elhunyt Kalász Márton költő, a nemzet művésze

Nyolcvanhét éves korában, 2021. december 30-án Budapesten elhunyt Kalász Márton Nemzet Művésze díjjal kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas (1971, 1987) magyar költő, író, műfordító, egyetemi tanár, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. „Egyszerre német is vagyok és magyar is vagyok… van egy anyanyelvem, a német, és van egy szellemi anyanyelvem és habitusom, amely összeköt engem a magyar kultúrával" – vallotta Kalász Márton, akinek gondolkodását, nyelvezetét és egész életét meghatározták anyanyelvével és választott anyanyelvével, a magyarral kapcsolatos élményei, amelyek minden alkotásában is tetten érhetők. Életét végigkísérte német gyökereihez való ragaszkodása: fordított és lektorált német szövegeket, többször járt Berlinben ösztöndíjasként, dolgozott a berlini Magyar Kulturális Intézet munkatársaként (1971–74) és a stuttgarti Magyar Kulturális és Tájékoztatási Központ igazgatójaként (1990–94). Az elhunytat az MMA saját halottjának tekinti.

30. december 2021

Elhunyt Benkő Samu Széchenyi-díjas erdélyi művelődéstörténész, esszéíró, az MMA rendes tagja

Életének 94. évében, december 21-én, Budapesten elhunyt Benkő Samu Széchenyi-díjas művelődés­történész, esszéíró, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Bolyai-kutatás kiemelkedő alakja, az MTA külső tagja. Benkő Samu a Román Akadémia Kolozsvári Történeti Intézetének nyugalmazott főkutatója, majd az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke volt. A magyar művelődéstörténet tanulságait példaként felmutató munkásságáért Széchenyi-díjjal ismerték el 1997-ben. Folyóirat-szerkesztőként, könyvsorozatok létrehozó­jaként és kiváló könyvek szerzőjeként Erdély művelődéstörténeti hagyományainak egyik legértőbb kutatója volt. Benkő Samut a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti. | A gyászjelentés itt olvasható.

22. december 2021
Første Last