Event - Left portrait image
Pesti Vigadó
1051 Budapest, Vigadó tér 2.

Marosi Miklós, Radványi György, Ferencz István

Radványi György: Túl a félúton, a diakróniáról

Akadémiai székfoglaló előadás – 2018. május 3.

A Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban május 3-én csütörtökön 11.00 órától Radványi György DLA építőművész akadémiai székfoglaló előadását hallgathatták meg az érdeklődők. Az MMA, valamint az építőművészeti szakma képviselőiből, pályatársakból és barátokból álló hallgatóságot levezető elnökként és az elnökség képviselőjeként Marosi Miklós Széchenyi-díjas, Ybl Miklós-díjas és Prima díjas építőművész, az MMA alelnöke köszöntötte. 

Radványi Györgyöt Ferencz István DLA tervező építőművész, az MMA rendes tagja laudálta, aki felidézte személyes szakmai kapcsolatát Radványi Györggyel és összefoglalta az életpálya meghatározó állomásait. Radványi György székfoglaló előadásában köszönetet mondott családjának és meghatározó tanárainak, akiktől az összetartozás erejét, a bizalom és hit jelentőségét, a művészetek iránt megmutatkozó érdeklődésének kiteljesedését kapta útravalóul. Radványi György egyetemi éveire visszagondolva megosztotta a közönséggel a csempeszkopácsi templom felfedezését, ennek kapcsán megélt varázslatos élményeit. Mint elmondta: erős kötődés fűzi a vidékhez. Kiemelkedő, látásmódját alapjaiban formáló időszakként gondolt vissza franciaországi ösztöndíjas tanulmányaira, amelynek kapcsán a hetvenes évek legnagyobb francia szakembereitől tanulhatott. Legnagyobb hatással mégis a Maison La Roche-ban, a Square du Docteur-Blanche 8-10-ben, a Fondation La Corbusier-ben töltött idő volt rá, ahol André Wogensky, az Alapítvány elnöke fogadta. Az akadémikus kitért a tervezési munkák és a tanítás szakmai életében megjelenő, egymást kiegészítő és egymással kölcsönhatásban álló párhuzamosságára is, majd ezt követően válogatást mutatott be munkáiból a hallgatóságnak. A csempeszkopácsi templomról szólva kifejtette, hogy a mestermunkában az a nagyszerű, hogy kövei még a római kori építményből is származnak, oltárköve átfaragott római kori sírmelék. Életében különösen gazdag időszaknak nevezte sátoraljaújhelyi főépítészi tevékenységét, majd saját maga által is bevallottan élete legnagyobb feladatáról, a Széphalomban található Magyar Nyelv Múzeumáról fejtette ki gondolatait. Radványi György áttekintést nyújtott a múzem létrejöttének körülményeiről, a megépítés folyamatáról, valamint bemutatta az intézmény építészeti funkcióit és egyedi működését, fotókkal is szemléltetve az elhangzottakat. Az előadás a csempeszkopácsi harangtoronyról vetített kisfilmmel ért véget, majd a megjelentek kötetetlen beszélgetésben vehettek részt.

Ferencz István: Laudáció Radványi György akadémiai székfoglalójához (pdf)

Radványi György (Ózd, 1949. augusztus 4.)
Möller István Jubileumi Emlékérem, Sátoraljaújhely Város Díszpolgára, Ybl Miklós-díj, Az Év Lakóháza nívódíj, Kiváló munkáért, TDK Oktató munkáért, ÉTE-MÉSZ Diplomadíj
1973-ban szerzett építészmérnöki diplomát, 1986-tól vezető tervező, 2011-ben főépítészi vizsgát tett. Alkotói életműve Sátoraljaújhely és Széphalom általa tervezett épületeiben teljesedik ki, melyek közül is különleges értéket képvisel a Kazinczy emlékhely kertjében megépült Magyar Nyelv Múzeuma. Sátoraljaújhely és Füzér főépítészeként végzett tevékenysége messze túlmutat az általános tennivalókon, sokkal inkább afféle sajátos kultúrmisszió, a helyi közösség szolgálata. A Műegyetem címzetes egyetemi tanára, aki szakmai tapasztalatait, közösségszervező képességét, kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerét önzetlenül mindenkor a fiatal építészek javára fordította. Számos elismerése közül kiemelkedik az Év Lakóháza elismerés, amelyet 1988-ban vehetett át. 1998-ban Ybl Miklós-díjjal tüntették ki. 2008-ban Sátoraljaújhely díszpolgára lett, 2010-ben pedig Möller István Jubileumi emlékéremmel jutalmazták munkásságát. 


Ferencz István, Marosi Miklós, Radványi György