Csomópontok
A hatvanéves Turi Attila építőművész, az MMA rendes tagjának és alkotótársainak kiállítása 2019. december 4-től február elejéig látható a Pesti Vigadóban. A három évtized alkotásait bemutató kiállítás képet ad a változatos életműről, ami a családi házaktól az iskolákon át a nagy összefogással megvalósított programszintű beregi és a vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítési munkákig ível. A kiállításon bemutatott műveket átszövi a Makovecz Imre nevével fémjelzett organikus iskola közös története, a mester szemléletmódja és a Kós Károly Egyesülés szellemisége. A készülő tárlatról Turi Attilát kérdeztük.
ÚJ CÍMEN A TITKÁRSÁG!
Számlázási címünk 2019. szeptember 1-től: Magyar Művészeti Akadémia Titkársága / 1062 Budapest, Andrássy út 101.
Pályázatok
MMA-19-P kódú pályázat eredménye
► Segédlet pályázati elszámolásokhoz
„SZENTENDRE – KULTÚRPART 2019" kulturális és szabadidőközpont a Duna-korzón
pályázati kiírás
Az MMA 2019–2022. évekre szóló művészeti ösztöndíj pályázata nyertesei (Pályázati kód: MMKI-Ö-19)




In memoriam Szokolay Sándor
Hangverseny a Pesti Vigadóban
2018. december 9-én, vasárnap a Szokolay InspirArt (SZIA) zeneszerzői pályázat díjnyertes műveit a Pesti Vigadó dísztermében mutatták be a Szokolay Sándor halálának ötödik évfordulója alkalmából szervezett emlékkoncerten, melyen Szokolay ritkán hallható alkotásai – köztük a Missa brevis magyarországi bemutatója – is megszólaltak olyan kiváló előadóművészek tolmácsolásában, mint a Szent Efrém Férfikar, Banda Ádám (hegedű) és a Kelemen Kvartett. A hangversenyen bevezetésképpen dr. Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára méltatta Szokolay Sándort, az Magyar Művészeti Akadémia néhai tagját, aki 1992-ben egyik alapítója volt az MMA egyesületnek, valamint a hagyaték- és a tehetséggondozás kettősét jelentő programot, továbbá – a telt házas koncert közönségét is köszöntötte. Pénteken sajtótájékoztatón jelentették be: a családi vállalkozás (Legend Art Kft.) a következő években kormányzati támogatással dolgozza fel a zeneszerző hagyatékát, melyhez a Magyar Művészeti Akadémia is támogatást nyújt.
150 évvel ezelőtt a Pesti Vigadóban
Clara Schumann 1868. december 10-i hangversenyének megidézése
1868. december 10-én Clara Schumann, Robert Schumann özvegye a Vigadó kistermében adott nagysikerű koncertet, melyen többek között Beethoven-, Brahms- és Schumann-műveket játszott. Ennek a koncertnek az emlékére szólalt meg az MMA köztestületi programjaként a rekonstruált hangverseny 2018. december 10-én este – ezúttal a díszteremben –, melyet kereken 150 esztendővel korábban, ezen a napon adott a virtuóz zongoraművésznő.

A furcsa képlet, a Szabad Szél – Lai Véjus
Kincses Károly: Normantas Paulius című könyvéről
A külső és belső világ összeillesztésének vízióit fényképekkel elénk táró művészet egy ritka gyűjteménye jelent meg a minap. Egy embert jelenít meg, akinek belső emigrációja Magyarországról és Litvániából indult, egészen a Himalájáig. Az elmúlt negyven évben Ázsia nyüzsgő vidékeiben vagy éppen emberhangtalan erdő- és sztyeppe világában a kultúrának csak kevés ütőere szaladt végig. Az egyik ezek közül Normantas Paulius. Voltak elődei, pl. Hopp Ferenc, Kőrösi Csoma Sándor, Baktay Ervin. Ebbe az igen illusztris körbe került be kimerevített pillanatképeivel; két évvel ezelőtt pedig belépve az időtlen pillanatba, halálával is.
Az Év Legjobb Könyve 2018
A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának idei utolsó Élőfolyóirat estjén (IV. évfolyam, 6. szám) a Műcsarnokban 2018. december 6-án adta át a tagozat az Év Legjobb Könyve Díját, amit 2018-ban Kontra Ferenc: Az álom hídja című, a Magyar Napló Kiadónál megjelent regénye kapott. A Könyv Nívódíjat Csender Levente: Örök utca és Király Farkas: Sortűz című regénye kapta. A könyveket az MMA intézményében megtartott rendezvényen Tóth Erzsébet Babérkoszorú-díjas költő, író, Nagy Zoltán Mihály József Attila-díjas író és Zsille Gábor József Attila-díjas költő méltatta. A díjakat a tagozat vezetője, Mezey Katalin adta át.