Kertész Attila, Liszt-díjas karnagy A fotó forrása: vocapella.hu

Közösségben ünnepelni

Magyar Dal Napja ősbemutatóval és színes zenei palettával Pécsen
 
A magyar dal napja alkalmából ünnepi hangversenyre várják az érdeklődőket 2024. szeptember 13-án 18 órakor Pécsen, az MTA PAB Székházában. A műsorról az est karnagyával, Kertész Attilával beszélgettünk.
– A Magyar Művészeti Akadémia Pécsi Regionális Munkacsoportja és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottsága először szervez hangversenyt a magyar dal napja alkalmából. Hogyan született meg a program ötlete?
–  Tavaly részt vettem a Vigadóban a Magyar Művészeti Akadémia által a magyar dal napjára szervezett, kiváló koncerten. Elhatároztam, hogy az ötletet Pécsen is meghonosítjuk. A magyar dal napja egyébként komoly előzményekre tekint vissza, az 1920-30-as években számos hasonló rendezvény zajlott. Később ezek egy időre megszűntek, de 2008-ban Presser Gábor kezdeményezésére újraindult a Sziget Fesztiválon, és rögtön hatalmas sikert aratott. A Magyar Művészeti Akadémia Pécsi Regionális Munkacsoportja és a Magyar Kodály Társaság is támogatja a pécsi rendezvényt, amely, bízunk benne, sokak érdeklődését felkelti.
 
– Milyen műsorra számíthat a közönség a szeptember 13-i hangversenyen?
– A program összeállításánál igyekeztem széles spektrumot lefedni a magyar dalkincsből: népdaloktól kezdve a romantikus operák és operettek részletein át egészen az értékes könnyűzenéig. Takács Katalin, aki tavaly megnyerte a pécsi Kodály Népdal Maratont, népdalcsokorral érkezik. Körtesi András, KÓTA-díjas zongoraművész Bartók, míg Smid Eszter, Pécsen végzett magánénekes Kodály egy művét adja elő. Kriszta Kinga és a szintén Pécsen végzett Horváth István, az Operaház magánénekesei Kodály, Erkel Ferenc és Lehár szerzeményeiből adnak ízelítőt. Fellép a neves hazai szerzők műveit megszólaltató Pécsi Nosztalgia Énekegyüttes. A program csúcspontjának ígérkezik egy ősbemutató, Dragony Tímea Színek zengése című darabja, amelyet Csővári Csilla Offenbach-díjas énekes ad elő Vas Bence gitárművész kíséretével. A hangversenyt igényes könnyűzenei produkció zárja: Balásy Szabolcs játssza saját szerzeményét, a Kinizsi imáját, amely Szentgyörgyváry Péter szövegével tavaly nagy sikert aratott a siklósi várban.
 
– Számos szakmai elismerés birtokosaként hogyan látja a magyar dal napja szerepét zenei életünkben? Miért szeretné, hogy ünneplése Pécsen is meghonosodjon?
–  Ahogyan számos jeles kutató is megállapította, a zene meghatározó szerepet játszik az emberi életben, a test, a lélek és a szellem pallérozásában egyaránt. Óriási közösségformáló erővel bír. Ez kiváltképp fontos egy olyan világban, amely egyre inkább digitálissá válik. A magyar dal napja kiváló alkalom arra, hogy közösségben ünnepeljük a hazai zenei kultúrát, és megmutassuk annak sokszínűségét. Pécsen az is újdonság, hogy az Akadémia székházának termében tartjuk a hangversenyt, amely reményeink szerint hagyományteremtő kezdeményezéssé válik.
 
A hangverseny ingyenesen látogatható, a részvételi szándékot az alábbi űrlapon kérik jelezni a szervezők szeptember 12-e, csütörtök délig: https://forms.gle/U2mWPXRHPRcKXtsU8
 
Mohay Réka