MMA-21-MH750 és MMA-21-KF500 kódszámú pályázatok

Pályázatok
Pályázatok a covid–19 okozta gazdasági kiesések enyhítésére:• MMA-21-KF500
• MMA-21-MH750
A koronavírus-világjárvány kulturális, művészeti szférát érintő hatásának enyhítésére szolgáló, MMA-21-MH750 kódú pályázat beadása 2021-02-17-én 24:00-kor lezárásra került.
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája




Elhunyt Scherer József
2020. május 2-án, életének 73. esztendejében elhunyt Scherer József, nyugalmazott egyetemi tanár, Ferenczy Noémi-díjas formatervező művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Scherer József sokoldalú, sokféle műfajban és területen – tervezőként, képzőművészként, oktatóként és szakíróként – egyaránt jelentős alkotó volt. Pályája során számos szakmai és oktatói reformterv megvalósítója volt, bő másfél évtizedig pedig a világ egyik leghíresebb autógyára, a Mercedes Benz tervezési és tervezőnevelési munkájában vett részt. „Ipari tervezőként a racionális, funkcionális tervezés híve vagyok. Emellett állandóan foglalkoztatnak a vizuális nyelvezet és a kreativitás kérdései. Ebből keletkeznek képzőművészeti indíttatású munkáim. Egyetemi oktatóként célom, hogy hallgatóimat felkészítsem a ma már nemzetközi szinten művelhető tervezőművészi hivatásra" – vallotta elköteleződéssel. A Magyar Művészeti Akadémia Scherer Józsefet saját halottjának tekinti.

„Büszkék lehetünk arra, hogy ilyen elnökünk volt"
Ritkán adatik meg egy kultúrpolitikus életében, hogy két, meghatározó kulturális intézmény létrejötte is az ő nevéhez kötődjön. Fekete Györgynek ez megadatott: ő volt az egyik alapítója, majd első elnöke a Nemzeti Kulturális Alapnak, majd csaknem két évtizeddel később a Magyar Művészeti Akadémia köztestületté válásánál bábáskodott, és annak volt két cikluson át az elnöke. Elsőként az ez utóbbi poszton őt 2017-ben váltó Vashegyi Györgyöt kérdeztük. (Bálint Ágnes interjúja)

Elhunyt Fekete György, az MMA tiszteletbeli elnöke
Április 15-én elhunyt professor emeritus Fekete György belsőépítész, iparművész, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke. Fekete György azok közé tartozott, akik igyekeztek láthatóvá tenni a sokszínű magyar kultúra egyedülálló lelkületét. Több évtizeden átívelő, rendkívül gazdag alkotói életműve mellett aktív kulturális közéleti tevékenységet vállalva dolgozott, valamint a Magyar Művészeti Akadémia elnökeként a hazai kulturális élet gazdagítását szolgálta lelkes elköteleződéssel. Kultúrpolitikusként az Antall-kormány helyettes-államtitkáraként létrehozta a Nemzeti Kulturális Alapot, majd 2011-től kiépítette „a magyar kultúra csúcsintézményét", az MMA-t, összhangban azzal, ahogy Makovecz Imre megálmodta. Fekete Györgyöt a Magyar Művészeti Akadémia mély fájdalommal gyászolja és saját halottjának tekinti.

Új tagok a Közszolgálati Testületben
Március elején eldőlt, mely szervezetek képviselői alkotják a közmédia társadalmi felügyeletét ellátó Közszolgálati Testületet 2020. március 31-től. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság felhívása nyomán a tizenöt fős grémium hat helyére harminc civil jelölő szervezet jelentkezett, kilenc szervezet pedig automatikusan delegálhatott tagot. Február 27-én megállapította az NMHH, kik lesznek a Közszolgálati Testület új tagjai. Mivel három kategóriában csupán egy-egy szervezet jelentkezett, így a Kisvárosok Szövetsége képviseli Magyarország települési önkormányzatainak szövetségeit, szervezeteit, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete a családok érdekeit védő magyarországi szervezeteket, valamint az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége Egyesület a magyarországi nemzetiségek országos önkormányzatait. A Magyar Művészeti Akadémia ismét dr. Kucsera Tamás Gergely főtitkárt delegálta a testületbe.