Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
14 مارس, 2024

A vonal misztériuma

Kókay Krisztina alkotásai a Vigadó Galériában

2018. november 30-án a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadó VI. emeleti kiállítótermében nyílt meg Kókay Krisztina grafikus- és textilművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának jubileumi kiállítása, amely az alkotó több mint négy évtizedet átfogó alkotói munkásságának emblematikus szövött falikárpitjaiból, textilre festett grafikáiból, egyedi és sokszorosított rajzaiból nyújt válogatást. Az eseményen prof. em. Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke mondott köszöntőt, a kiállítást Keppel Márton művészettörténész nyitotta meg. A tárlat 2019. január 27-ig látogatható.

11 ديسمبر, 2018

Ahol jár a szél

Földi Péter festőművész tárlata a Műcsarnokban

Nem szükséges elhagyni a falu határát ahhoz, hogy az ember megismerje a világot. Somoskőújfalu a világnak nyilván nem közepe, noha Földi Péter festőművésznek az. Az embernek, az alkotónak és művészetének feltétlenül. Mint egykori vagy éppen mai, szerény körülmények közé szorult alkotók: azzal él, amije van, ami környezetében adódik, amit jól ismer. Amit a világból itt fog fel, abban ismeri fel magát: kicsiben a nagyot, akár az egyetemest vagy a kozmikust – így művészetének is ez lesz eszköze, tárgya. S ez éppen megfelel, mert elegendő céljának, hogy általa mondja el a világot képekben, szobrokban.

11 ديسمبر, 2018

Jankovics Marcell Trianon kiállítása

2019. március 3-ig látható Székesfehérváron Jankovics Marcell grafikusművész, animációsfilm-rendező TRIANON című kiállítása a Szent István Király Múzeum, Csók István Képtárban. A tárlat 1526-tól tekinti át a magyar történelem eseményeit, amelyek a trianoni békediktátumig vezettek, egészen azok napjainkra gyakorolt hatásával együtt. A nagyszabású tárlaton közel kétszáz alkotást mutatnak be a művésztől egy sok tekintetben újszerű, innovatív közegben. A kiállítás Székesfehérvár Megyei Jogú Város megbízásából jött létre, megrendezését a Magyar Művészeti Akadémia is támogatja.

05 ديسمبر, 2018

Vezeklések kora

Gaál József (1960) sokrétű, műfajokat átható művészete absztrakciós módszerekben is gazdag. Stilizáltnak tűnő ábrázolásai árnyalt jellemrajzok. Műveinek előadásmódja, alkalmazott képi eszközei általában groteszkek, de minden festményét, grafikáját és plasztikáját a valósággal való szembenézés, a dolgok mélyére hat(ol)ó kereső attitűd motiválja. Alkotásai pontos definícióját adják a groteszk realizmus ('grotreál') fogalmának, s egyben kísérletet tesznek a realista és absztrakt ellentétén alapuló, bipoláris művészetfelfogás felszámolására.

23 نوفمبر, 2018

Befejezetlen múlt

Halmy Miklós festőművész

Hogy milyen élmények lehetnek, válhatnak egy életmű formálódásának kezdőpontjává, ez a sokszerűség mellett nehezen is rekonstruálható. Halmy Miklósnak rövid időre külföldre kellett mennie, hogy felismerje az itthoniban rejlő értéket, általában a különböző archaikus tradíciókban rejlő energiákat. Művészete nem stílusirányzatokhoz vagy iskolákhoz igazodik, hanem egyedül a benne munkáló késztetéshez és igényhez, a felismeréshez: a saját és a rajta túlmutató létezés-élményt a művészet által nyújtott eszközkészlettel kifejezni. Egész egyszerűen a „Nagy Műveletben" részt venni, benne a maga feladatát megtalálni.

13 نوفمبر, 2018
الأول آخر