Művészetelmélet
Filmes anyaggal bővült az MMA-lexikon
Magyar forgatókönyvírók
Tizennyolc alkotó életinterjúját tartalmazza a Magyar forgatókönyvírók I. című kötet, amelyet Kollarik Tamás és Köbli Norbert szerkesztésében jelentetett meg a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete. A kutatóintézet ezzel a kötettel a harmadik könyvsorozatát indítja el: a Documenta Artis sorozat azt a célt tűzi ki, hogy az oral history eszközeivel örökítse meg a még velünk élő alkotók gondolatait – közölte a könyv Pesti Vigadó-beli bemutatóján dr. Kocsis Miklós, az MMA MMKI igazgatója.

Keleti hatások mentén
Keleti hatások és motívumok a magyar művészetben címmel rendezett kétnapos konferenciát a Magyar Művészeti Akadémia a Műcsarnokban. A konferencia szervezője a Művészetelméleti Tagozat, azon belül Sipos János akadémikus, aki hangsúlyozta, hogy javaslatára már az alakuló ülésén elhatározta a tagság egy „keleti" tárgyú konferencia megszervezését, hiszen a téma már csak a kidolgozatlansága és szerteágazósága miatt is kiemelt figyelmet érdemel. „A keleti hatások témaköre közvetlenül magában foglalja azt a kérdést is, hogy a keleti örökségünk és a további keleti hatások mivel gazdagították művészetünkben a minket a honfoglalás óta folyamatosan érő erős nyugati művészeti irányzatokat."
A remény évei
Konferencia az 1960/1970-es évek művészetéről
A remény évei címmel került sor 2017. november 16-án és 17-én egy kétnapos konferenciára a Petőfi Irodalmi Múzeumban Csáji Attila festőművész, grafikus, fényművész, holográfus koncepciója alapján. Egy olyan konferencia összehívása volt a cél a kanonizálás, értékrendek témájában, ami a helyi értékekre való érzékenység növelését segítheti, s felhívja a figyelmet az értéktorzulások néhány alapokára: a trendek fetisizálására, a lemaradás-konfliktusra.A titkos szer: mozgó dó
„Mozgó dó…", a Kodály-koncepció értelmezése a XXI. században címmel szimpóziumot szervezett a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, ahol a felkért előadók különféle szempontból reflektáltak a világhírű Kodály módszer valóságos megvalósítására. Fehér Anikó, a MMA-MMKI tudományos munkatársa, népzenekutató, karvezető a kísérőfüzet bevezetőjében utal Kodály Zoltán 1966-ban megfogalmazott új nevelési módszerére, melyet ő maga akkor így fogalmazott meg: „Nagyon egyszerű. Három szóval ki lehet fejezni: ének, népdal és mozgó dó. A mozgó dó olyan titkos szer, amivel a gyerekek sokkal hamarabb megtanulnak kottából énekelni, mint minden más módszerrel."

A tág haza
Emlékülés Cs. Szabó László tiszteletére
2017. október 26-án az MMA székházában, a Pesti Vigadóban rendezte meg emlékülését az MMA Művészetelméleti Tagozata Cs. Szabó László (1905–1984) író tiszteletére A tág haza címmel. Cs. Szabó László ugyan „egyszerűen" írónak tartotta magát, pedig verseket is írt, de az utókor mint a magyar esszé egyik legnagyobb mesterét tartja számon. Élete nagy részét önkéntes száműzetésben élte, 1949-tól rövid ideig Olaszországban, majd élete végéig Angliában.