Művészetelmélet
A Művészetelméleti Tagozat művészetpedagógiai különdíjasai

Az Osztrák–Magyar Monarchia mint művészeti színtér
Bemutatták a Műcsarnok tanulmányköteteit
Átadásának 120. évfordulóján, 2016-ban a Műcsarnok Az első aranykor. Az Osztrák–Magyar Monarchia festészete és a Műcsarnok című történeti kiállítással emlékezett az alapító korszak művészetére. Az MMA intézményének most megjelent köteteiben ezt a nagyszabású kiállítást és a hozzá tartozó művészettörténeti korszakot dolgozzák fel szakemberek, a szerzők között szerepel többek között Keserü Katalin művészettörténész, az MMA rendes tagja is.
Symphonia Ungarorum
Symphonia Ungarorum címmel rendeztek tudományos ülésszakot Nagy Gáspár költő és Szokolay Sándor zeneszerző életművéről a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének szervezésében 2018. március 28-án a Pesti Vigadóban. A két életművet több dolog is összekapcsolja. A nemzeti hagyományközösséggel való azonosulás s a megélt, személyes hit szintúgy eleme művészi hitvallásaiknak, mint az örökölt stílus és a kísérletező nyelvjáték ötvözése.
A magyar művészetelmélet hagyományai
Kétnapos szakmai konferenciát szervezett a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete a magyar művészetelmélet hagyományairól a Pesti Vigadóba, ahol a meghívott előadók arra keresték a választ, hogy beszélhetünk-e önállóan működő diszciplínaként a magyar művészetelméletről. A 2018. február 12–13-án tartott konferencián azokat a kérdéseket is feltették: miféle hagyománykincsből meríthet a magyar gondolkodó, amikor műalkotásokkal foglalkozik, vagy hogyan alakul ki a kánon, ami aztán hatással van a művészettel foglalkozók közösségének életére?
Pécsi Györgyi az egyik Új Bárka-díjas
A Bárka szerkesztősége 2000-ben pénzjutalommal járó díjat alapított, amelyet minden év végén ítél oda azon, a laphoz hosszabb ideje kötődő szerzők között, akik az adott évben is jelentős publikációval, publikációkkal gazdagították a folyóiratot és olvasóit. A 2017. év díjazottjai: Pécsi Györgyi kritikus, esszéíró, az MMA levelező tagja, Vörös István költő, író és Garaczi László író, költő.

Haza a magasban
Esték a Hild-villában
2018 tavaszán folytatódik a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete Esték a Hild-villában művészetelméleti előadás-sorozata, az idei év első félévében kéthetente csütörtökönként a kortárs magyar művészet határon túli műhelyeiről lesz szó. Az első előadó Káldi Gyula építész lesz február 1-jén, előadásának témája az erdélyi kortárs építészet.