Hoppál Mihály: A kultúra mint emlékezet

Lükő Gábor munkássága

Hoppál Mihály könyve – szellemi adósságot törlesztve – Lükő Gábor néprajzkutató életművéről ad értő és értékelő áttekintést. Megmutatja Lükő néprajzi munkásságának, gyűjtéseinek és elméleti megközelítéseinek időtálló voltát. A kötetet Lükő Gábor saját készítésű rajzai és fotográfiái illusztrálnak.

MMA, 2018

Bárdosi József: Évek és képek

TÖRTÉNELEM ÉS/VAGY ESZTÉTIKUM | 1960–2010

A valóságot fel kell mutatni, mivel az maga a létezés. Az Évek és képek szerzője, Bárdosi József művészettörténész pedig épp arra vállalkozott, hogy a magyar festészet olyan 1960 és 2010 között született realista műalkotásait sorakoztassa fel, amelyek a valóság elől nem tértek ki, hanem a következményeket is vállalva felmutatták azt. A kötet egyik legnagyobb erénye, hogy a különböző korszakokat bemutató tanulmányok és elmélyült műelemzések mellett jól megválogatott, gazdag képanyaggal és izgalmas, kifejező képrészletekkel teszi élvezetessé az olvasást.

Tóth Péter Pál: A Gulyás testvérek

Gulyás Gyula és Gulyás János a magyar dokumentumfilm meghatározó alakjai. A hatvanas évektől radikálisan megújuló műfajban számos jelentős alkotás tanította önismeretre, árnyalt gondolkodásra, bátor szembenézésre és megalkuvás nélküli számvetésre a nézőket. Ezek között is egyéni hangot ütöttek meg a szociografikus érzékenységű testvérpár revelatív filmjei: a Vannak változások, a Ne sápadj! vagy a Törvénysértés nélkül. A később, már egyénileg készített művek is a legfontosabb társadalmi kérdéseket feszegették s feszegetik a mai napig, nem egyszer viharos polémiát provokálva.
Könyvünk áttekinti az alkotópáros pályafutásának (illetve pályafutásainak) legfontosabb csomópontjait, megidézi a kort, amelyben ezek a – részben közös – életművek megszülettek, s ezen életművek kapcsán kísérletet tesz annak a kérdésnek egyáltalán nem magától értetődő megválaszolására, hogy mi is a dokumentumfilm voltaképpen.

Sas Péter: Kós Károly

A kötet a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozatának megbízásából készült.

MMA, 2017

ISBN 978 615 5464 65 2

Simon Géza Gábor: A zenetudomány mostohagyermeke

A jazz és hatása Magyarországon 1920–1950


Simon Géza Gábor (1947) zene- és hanglemeztörténész, a Magyar Zenetudományi és Zenekritikai Társaság alapító tagja, a Magyar Jazzkutatási Társaság elnökének immár 38. kötete a szorosan vett magyar jazztörténeten túlmenően igazi interdiszciplináris megközelítéssel szemléli az 1920 és 1950 közötti, a jazzmuzsikához kapcsolódó eseményeket.

Dvorszky Hedvig: Képek, szobrok, képernyő

B. Farkas Tamás és Kernács Gabriella filmjei a Magyar Televízióban


A hatvanas–hetvenes évek kulturális életében a festők, szobrászok, fotóművészek, és a sokféle szakmát gyakorló iparművészek műhelyeiben is éppen úgy kezdték feszegetni a 20. századi kifejezési formákhoz vezető lehetőségeket az alkotók, ahogyan azt tették a Balázs Béla Stúdió dokumentumfilmesei, vagy egyes színházi rendezők, a költők és az írók. Ez a könyv a magyar televíziózás egyik kevéssé ismert és elismert területéről, a képző- és iparművészeti alkotások születéséről, valamint az egyes művészekről készült filmekről és azok körülményeiről szól, ahogyan azt B. Farkas Tamás rendező és felesége, Kernács Gabriella művészettörténész szerkesztőpáros az 1967-es évektől kezdve 2001-ig látta.

Deme Tamás: Gondolatok Karácsony Sándor művészetszemléletéről

A Magyar Művészeti Akadémia új kötete egy különleges magyar tudós, Karácsony Sándor születésének 125. évfordulóján jelent meg. A 20. század legnagyobb magyar pedagógus-tudósának fő értéke egy modern rendszerszemlélet, amely hazájában is alig ismert. Szintézist teremtett a művészet történeti, társaslélektani, logikai, filozófiai, vallási társadalmi relációi közt. Pedagógiailag rokona Kodály Zoltán híres zenei nevelési programjának.
Karácsony a kommunizmus áldozata volt. Említése és életműve félévszázadon át „tiltott áru" volt. Ma a neve már kimondható, de tanítása alig került bele a kultúra főáramába. Ez a könyv Karácsony művészetszemléletéről szól, arra bíztatva a művészetek alkotóit, szemlélőit, tanárait, hogy gondolkodjanak együtt Karácsony Sándor elveivel.

Erdélyi János-emlékkonferencia

2014. november 6.

A Magyar Művészeti Akadémia konferenciafüzetei

MMA, 2016

ISBN 978-615-5464-50-8
ISSN 2063-7942
ragasztott kartonált, 100 oldal

A Magyar Művészeti Akadémia a magyar népköltészet tanulmányozója, Erdélyi János (1814–1868) költő, a Kisfaludy Társaság titkárának 200. születésnapja alkalmából tartott emlékkonferenciát és tanácskozást 2014-ben a Pesti Vigadóban.