Igában

IGAZ ALKOTÁS EGY ÖRÖKRE ELTŰNNI LÁTSZÓ KULTÚRÁRÓL
 
A Mozi a Vigadóban sorozat keretében mutatják be a Pesti Vigadóban Zsigmond Dezső rendező, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője filmjét. A 2022-ben készült Igában című dokumentumfilm, ami tavaly a Savaria Filmfesztivál harmadik díját nyerte el, Kondás Károly penészleki gazdálkodóról, az ország utolsó igásteheneséről szól. Schubert Gusztáv, a Filmvilág főszerkesztője így írt az alkotásról: „Az utolsó szatmári igásszekeres sztorija valóságos akciófilm, egy nagy kaland meséje. Az öreg halász és a tenger tiszaháti verziója. Tenger helyett homokos, hepehupás dűlőkre, halászcsónak helyet tehenesszekérre hangszerelve."
A dokumentumfilmet március 8-án, 18:00 órai kezdettel lehet megtekinteni a Pesti Vigadóban!
2024. veljača 26

Zsigmond Dezső Esterházy János életéről készült filmjének díszbemutatója

Zsigmond Dezső rendező Triptichon – Esterházy János élete és öröksége című dokumentumfilmjének díszbemutatóját március 21-én tartották az MMA székháza, a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán. A premieren mások mellett Erdő Péter esztergom–budapesti érsek, bíboros, prímás méltatta a filmet, a köztestület támogatásával rendezett bemutatón részt vett Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita, dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára és Haris László, az MMA elnökségi tagja is.

2022. ožujak 21

Művészek a kamera fókuszában

2021-ben, a Műcsarnok 125 éves jubileumát ünneplő kiállítások sorában volt látható a Kik vagyunk | Fotográfiák képzőművészekről, valamint a Képekben gondolkodnak | Filmesek fotói című tárlat – a fotóművészeti nemzeti szalon kísérőkiállításai. A Magyar Művészeti Akadémia intézménye ezekből az anyagokból válogatott a Római Magyar Akadémia kiállítására. A magyar fotósok és filmesek fényképeiből összeállított különleges anyag 2022. március 4. és április 14. között tekinthető meg az olasz fővárosban.

2022. veljača 25

Köztes helyzetben

Horváth Péternek minden bizonnyal régi vágya teljesedett be azzal, hogy életművének javát, fotóinak legfontosabb darabjait kötetben láthatja. Merthogy korábban sosem sikerülhetett ez, dacára annak, hogy félszázada él együtt a fotózással. Hiszen az 1970-es évek elejétől volt a Magyar Távirati Iroda fotósa, a Magyar Ifjúság riportere, a 80-as évek elején bekapcsolódott a Nagybaracskai Alkotótábor munkájába, és tovább: a Képes 7, az Anna, az Európa, a Mai Nap, a Reform munkatársa. „Sajtófotós", mint magáról mondja, s nem fotóművész vagy efféle. Persze az is, miként ezt a Magyar Művészeti Akadémia Kiadó gondozásában megjelent életműkötet igazolhatja.

2022. siječanj 21

MMA-portréfilmek a köztelevízió műsorán

A Magyar Művé­sze­ti Akadémia évek óta futó portrésorozatában a nézők hetente olyan akadémikus és más művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyerhetnek bepillan­tást, akik jelentősen befolyásolták, alakították a magyar művészeti életet. Így lesz ez 2022-ben is: az MMA megbízásából készülő 52 perces portréfilmek a köztelevízió M5, valamint Duna World csatornáin rendszeresen láthatók, több, már bemutatott portréfilmet pedig a kisebb, helyi televíziók is műsorukra tűznek. Alább a 2022 első felében adásba kerülő portrékról, ütemezésükről adunk tájékoztatást, de az itt ismertetett filmeken túl időről időre korábbi portréfilmjeink ismétlései is újból felbukkannak a képernyőkön. Az "in memoriam" filmek közül először találkozhatnak a nézők Marsall László és Utassy József költők, Vasadi Péter író, Morell Mihály filmművész, valamint Harag György színházi rendező portréjával, és feltárul többek közt a 70 éves Jovián György festőművész, a 75 éves Kósa Klára keramikusművész, továbbá a 80 esztendős Molnár Imre bőrműves iparművész munkássága is.

2022. siječanj 03

Elhunyt Gulyás János filmrendező

75 éves korában elhunyt Gulyás János Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Gulyás János a magyar dokumentumfilm meghatározó alakja volt. A hatvanas évektől radikálisan megújuló műfajban számos jelentős alkotás tanította önismeretre, árnyalt gondolkodásra, bátor szembenézésre és megalkuvás nélküli számvetésre a nézőket. Ezek között is egyéni hangot ütöttek meg a szociografikus érzékenységű Gulyás testvérpár revelatív filmjei: a Vannak változások, a Ne sápadj! vagy a Törvénysértés nélkül. A később, már egyénileg készített művek is a legfontosabb társadalmi kérdéseket feszegették és feszegetig ma is, nem egyszer viharos polémiát provokálva. Gulyás Jánost a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti. | ► gyászjelentés

2021. prosinac 11
Prvo Posljednje