IPARMŰVÉSZET ÉS TERVEZŐMŰVÉSZET
Méltó örökség

Ipar- és tervezőművészek
Ipar- és tervezőművészek sorozatcímmel jelzett kötetsort indított el az MMA Kiadó. Az új sorozat bemutatja az MMA Iparművészeti Tagozatának tagjait és munkásságát. Megismerhető a művészek pályaképe, művészi hitvallása, továbbá a velük készült interjúk során bepillantást nyerhetünk az alkotók életébe, műveik keletkezésének történetébe. A kismonográfiák egyben albumok is, hiszen a köteteket a legfontosabb művekről készült fotók illusztrálják. A könyvek végén lévő Függelékek pedig segítik az életutak fontos állomásainak megismerését. Mezei Gábor bútortervezőről Kernács Gabriella, míg P. Benkő Ilona keramikusművészről Csenkey Éva állított össze színvonalas kismonográfiát.

Jelhagyások
Polgár Csaba tárlata a Vigadóban
A Vigadó Galéria gyakran teremt alkalmat arra, hogy szerényebb vagy nagyobb volumenű életműveket elsőként vagy ismét a figyelem középpontjába emeljen. Néha annak okán, hogy egy alkotó tevékenysége, vagy egyéb területeken kifejtett alkotómunkája mellett képzőművészeti alkotásai kevéssé ismertek, néha azért, mert az alkotót ez megilleti a tisztelet okán. Jelen helyzetben, Polgár Csaba esetében e két szempont sajnálatosan találkozott össze: ugyanis emléktárlat jelenik meg a Vigadó kiállítótereiben Jelhelyzetek címmel – mivel az alkotó két éve elhunyt –, az életmű talán kevéssé ismert képzőművészeti-festészeti anyagát összefoglaló válogatás, hogy ezen területen született alkotásaival is megismerkedhessünk, vagy újfent emlékezetünkbe idézhessük őket.

„Lelkes" társaság
A Lelkes család alkotóművészeinek tárlata a Vigadóban
A nevek olykor beszédesek. Ritka, hogy egy családban a tehetség olyan szapora legyen, hogy annyira fürtösen jelentkezzen, mint a Lelkes családban immáron hat nemzedéken át. Nehezen megítélhető, hogy mindannyian a képzőművészetek iránti affinitással jöttek-e világra, hogy valamiképpen genetikusan örökölhették volna e vonzalmat, vagy inkább egyikük-másikuk kivételesebb tehetsége, példája keltette fel a többiekben, az utódokban a művészetek iránti kötődést. S miként ez lenni szokott: egyikük sem akart lemaradni a többiektől, így az esetleg szerényebb képességű is tehetségét éppen ezen irányba iskolázta. Tény, hogy itt van egy család Csepelről, amelynek több nemzedékéből művészek kerültek ki. Közös, több generáció alkotásait összefogó tárlatuknak a Vigadó Galéria V. emeleti kiállítótere nyújt most ideiglenes otthont.
Vonalrend
Kókay Krisztina textilművész jubileumi kiállítása a Vigadóban
A vonal misztériuma persze olyan titok, amely a szemünk láttára történik meg, így nyilvános, noha személyes. A vonalat, mint véges végtelent köti össze alkotójával, vagy éppen azzal, amit mondana, de mégse mondja, csupán képeit helyezi elénk. Kókay Krisztina grafikus- és textilművész 75 éves. Jubileumi tárlata csaknem életmű-kiállítás, majd fél évszázadnyi alkotómunka szemléje papíron, vásznon és selymen.

A vonal misztériuma
Kókay Krisztina alkotásai a Vigadó Galériában
2018. november 30-án a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadó VI. emeleti kiállítótermében nyílt meg Kókay Krisztina grafikus- és textilművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának jubileumi kiállítása, amely az alkotó több mint négy évtizedet átfogó alkotói munkásságának emblematikus szövött falikárpitjaiból, textilre festett grafikáiból, egyedi és sokszorosított rajzaiból nyújt válogatást. Az eseményen prof. em. Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke mondott köszöntőt, a kiállítást Keppel Márton művészettörténész nyitotta meg. A tárlat 2019. január 27-ig látogatható.