A kékfestő

Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat

A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
March 6, 2024

„A Himnusz egy közösségi ima"

A Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatának akadémikusai és köztestületi tagjai a magyar kultúra napja alkalmából kiállításon mutatják be azon alkotásaikat, amelyeket nemzeti imádságaink, egyházi himnuszaink és népénekeink inspiráltak. „Nemzeti önazonosságunk megélésében elengedhetetlennek tartjuk azt, ami eleink számára soha nem volt kérdés: a cselekedeteinket meghatározó Istenhitet, örökérvényű törvényeket" – vallják a kiállítók. A „Himnusz – a magyar nép imái" című népművészeti és iparművészeti kiállítás áprilisig várja a látogatókat a Vigadó Galéria V. emeleti kiállítóterében. Este, a megnyitót követően ugyancsak a Pesti Vigadóban, a Sinkovits Imre Kamaraszínpadon kezdődik az MMA kultúra napi rendezvényének folytatása, a „Jövel, légy vélünk Úr Isten" című népzenei koncert neves fellépőkkel. A koncerten olyan himnuszok, egyházi énekek és népénekek szólalnak meg, amelyek kifejezik egy-egy közösség összetartó erejét, magyar nemzetünk önazonosságát.

January 22, 2020

„Kérd a Szűzanyát, megoldja!"

Mária Anya – Mária Anyánk címmel az MMA irodaházában mutatták be az MMA néhai tagja, Erdélyi Zsuzsanna néprajzkutató gyűjtését Szűz Mária életéről és alakjáról a magyar népi Mária-költészetben. Erdélyi Zsuzsannát főként az archaikus népi imádságokat közkinccsé tevő, Hegyet hágék, lőtőt lépék… című könyvéről ismerjük. Erdélyi az imádságok mellett nemcsak kimutatta a 18–19. századi vallásos aprónyomtatványok és kéziratos énekeskönyvek forrásértékét az irodalom-, a zene-, a művelődés- és a lelkiségtörténet, továbbá a néprajzkutatás területén, de 1959 és 1985 között az egész magyar nyelvterületről variánsaiban gyűjtötte a Mária-költészet írott és szóbeli emlékeit is. Ezekből a tiszta forrásokból a Mária Anya – Mária Anyánk címmel a Szent István Társulat gondozásában megjelent könyv a magyar népi Mária-költészet legszebb költeményeit tárja az olvasók elé több mint ötszáz tételben.

January 13, 2020

Eleink hagyatéka

Stoller Antal Huba koreográfus portréestje

60 év tánc címmel 2019. december 3-án 19 órakor a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán látható az a portréműsor, amely az idén 75 éves Stoller Antal Huba életéről, népzene- és néptáncgyűjtői tevékenységéről, táncos pályájáról, koreográfiáiból készült. A néptáncos-koreográfus – az MMA rendes tagja – „második szakmájának" legendás képviselője. Koreográfiai munkássága a Bihari Táncegyüttesben kezdődött, majd a miskolci Avas és a budapesti Vasas művészegyüttesek művészeti vezetője volt. Az MMA Népművészeti Tagozatának szervezésében látható műsor élőtánccal és vetített emlékekkel várja az érdeklődőket. Az estről Stoller Antalt kérdeztük.

December 3, 2019

Egy asszony két vétkecskéje

2019. november 27-én a Pesti Vigadóban koncert és tárlat is várta az érdeklődőket. Ekkor nyitották meg a Hazatérés Bukovinából, 1941 című fotókiállítást és ekkor láthatták és hallhatták Kóka Rozália előadóestjét is. A népművész, előadóművész, az MMA rendes tagja évtizedek óta ápolja a bukovinai székely hagyományokat. A magyar népcsoport egykoron Moldvából Bukovinában telepedett le, majd a Bácskába telepítették őket, később a Dunántúlra kerültek. Kóka Rozália műsorában saját gyűjtéseit adta elő. Az esten fellépett az Érdi Bukovinai Székely Népdalkör, a Virággyöngy moldvai csángó kisegyüttes és a Tarsoly Együttes. A fellépés után kérdeztük Kóka Rozáliát.

November 28, 2019

Elismerések a művészetoktatásban

A Magyar Művészeti Akadémia 2016 óta Elismerő Oklevelet adományoz a művészetoktatásban kimagasló teljesítményt elért pedagógusok, művésztanárok, művészetpedagógiai kutatók, továbbá közösségek, intézmények részére; az elismerésből évente legfeljebb öt adományozható, ahhoz bruttó 250 ezer forint pénzjutalom is jár. A 2019-es elismeréseket november 6-án az MMA irodaházában adta át Vashegyi György, az MMA elnöke és Farkas Ádám elnökségi tag, az MMA Oktatási, Képzési és Tudományos Bizottságának elnöke. Pedagógus kategóriában Igaliné Büttner Hedvig, a művésztanárok közül Fábián Éva és Kertész Lajos, a közösségek részéről a Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely Alapítvány, az intézmények közül pedig a Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskola és Kollégium képviselője vette át az elismerést.

November 6, 2019
First Last